Råd om byggnadsvård

Vi svarar gärna på dina frågor om byggnadsvård och byggnadstraditioner, om allt från grund till takpannor. På vårt resurscentrum Slöjd & Byggnadsvård på Nääs i Floda har vi specialiserat oss på frågor som rör varsam vård av ditt hus, sunda material, traditionella tekniker och mycket mer. Här ordnas också många kurser i byggnadsvård, till exempel renovering av fönster, kakelugnar, snickerier med mera.

Fördjupa dig på Slöjd & Byggnadsvårds  webbplats, eller kontakta någon av oss antikvarier.

Kontakt

Övergripande frågor:
Marie Odenbring Widmark, 0706-92 82 45, marie.odenbring@vgregion.se

Byggnadsvård, byggnadsminnen och kyrkor i Töreboda, Mariestad, Gullspång, Skövde, Skara, Hjo:
Ulf Larsson, 0760-52 80 50,ulf.k.larsson@vgregion.se

Byggnadsvård, byggnadsminnen och kyrkor i Lidköping, Grästorp, Essunga, Götene, Tidaholm:
Sara Roland, 0707-70 94 62, sara.roland@vgregion.se

Byggnadsvård, byggnadsminnen och kyrkor i Falköping och Vara:
Charlotte Andreasson, charlotte.i.andreasson@vgregion.se

Byggnadsvård, byggnadsminnen och kyrkor i Karlsborg och Tibro:
Hans Hellman, 0706-94 14 75,hans.hellman@vgregion.se

Byggnadsvård, byggnadsminnen och kyrkor i kommunerna i Dalsland samt Trollhättan och Vänersborg:
Lars Bergström, 0703-70 65 51,lars.bergstrom@vgregion.se

Byggnadsvård, byggnadsminnen och kyrkor i Ale, Lilla Edet, Lerum, Alingsås, Vårgårda:
Anni Bergström, 0702-49 91 97,anni.bergstrom@vgregion.se

Byggnadsvård, byggnadsminnen och kyrkor i Sjuhärad; Herrljunga, Ulricehamn, Borås, Mark, Svenljunga och Tranemo:
Karin Lundberg, 0703-97 40 90,karin.lundberg@vgregion.se

Vård- och underhållsplaner:
Hampus Winroth, 0707-47 19 33, hampus.winroth@vgregion.se


Senast uppdaterad: 2017-11-29 12:53