Kontakt

Här finns vi

Gamlestadsvägen 2-4 B2
415 02 Göteborg
Tfn: 010-441 43 44
E-post: svk@vgregion.se

Vi tar emot bokade besök måndag-fredag, kl. 9-16.

Klicka här för karta.

Kontakta oss

Allmän kulturhistorisk konservering

Julio Amorim, sten/metall
julio.araujo.amorim@vgregion.se

Kajsa Nyström Rudling, kyrkodokumentation/målerikonservator
072-224 56 06
kajsa.nystrom.rudling@vgregion.se

Arkeologisk konservering

Andreas Berndt, arkeologikonservator
andreas.berndt@vgregion.se

Ebba Phillips, arkeologikonservator
010-441 43 36, 0709-28 43 82
ebba.phillips@vgregion.se

Inger Nyström Godfrey, arkeologikonservator 
010-441 43 33 
inger.nystrom@vgregion.se

Madelene Skogbert, arkeologikonservator 
010-441 43 31, 0700-85 28 98
madelene.skogbert@vgregion.se

Vivian Smits, arkeologikonservator
0704-07 30 24
vivian.smits@vgregion.se

Metallkonservering, kulturhistorisk

Carl Brädde, metallkonservator
010-441 43 32, 0700-20 78 96
carl.bradde@vgregion.se

Målerikonservering

Ann-Marie Mild, målerikonservator
010-441 43 40, 0730-66 98 77
ann-marie.mild@vgregion.se

Papperskonservering

Martin Ericson, papperskonservator
010-441 43 39, 0705-09 21 15 
martin.a.ericson@vgregion.se

Stenkonservering

Carin Pettersson, stenkonservator
010-441 43 42, 0702-27 37 12
carin.ma.pettersson@vgregion.se

Textilkonservering

Anne-Marie Ryding, textilkonservator
010-441 43 38 
anne-marie.ryding@vgregion.se

Ellinor Gunnarsson, textilkonservator
010-441 43 29 
ellinor.gunnarsson@vgregion.se

Heidi Åberg Berthelsen, textilkonservator
010-441 43 34
heidi.aberg.berthelsen@vgregion.se

Katarina Olars, textilkonservator 
010-441 43 41, 0722-21 35 51
katarina.olars@vgregion.se

Kerstin Ljungkvist, textilkonservator
010-441 43 28, 0702-26 44 99
kerstin.ljungkvist@vgregion.se

Lotti Benjaminson, textilkonservator
010-441 43 37, 0700-82 21 12
lotti.benjaminson@vgregion.se

Rebecka Karlsdotter, textilkonservator
0700-85 28 98
rebecka.karlsdotter@vgregion.se

Träkonservering

Morgan Denlert, träkonservator
010-441 43 30, 0705-75 51 82
morgan.denlert@vgregion.se

Övrig personal

Gabriella Kalmar, grafisk redaktör 
0706-233 463
gabriella.kalmar@vgregion.se

Sara Roberts, enhetschef
010-441 43 27, 0709-722 344
sara.roberts@vgregion.se

Sandra Axell, administrativ assistent
 0700-825359
sandra.axell@vgregion.se